górne tło

Jak wykorzystać storytelling w edukacji? Trwają zapisy na warsztaty dla nauczycieli

Najbliższy semestr Akademii Dydaktycznej organizowanej przez Muzeum Krakowa poświęcony będzie prezentacji wybranych muzealnych kolekcji (broń, fotografia, kolekcja przedmiotów z czasów PRL-u) z nieoczywistej perspektywy, nie tyle stricte edukacyjnej, co narracyjnej, traktując je jako bohatera opowieści w ramach metody storytellingu.

Celem cyklu spotkań w semestrze jesiennym 2022/23 będzie przybliżenie strategii angażowania uwagi słuchacza i metod tworzenia opowieści na kanwie artefaktów ilustrujących dziedzictwo miejskie. Zaproponowane przez Muzeum Krakowa spotkania, które częściowo odbywać się będą zdalnie, pozwolą poznać strategie angażowania uwagi słuchacza w edukacji formalnej, jak i nieformalnej („nauka przez praktykę”) i mamy nadzieję staną się inspiracją do ich codziennego stosowania w pracy dydaktycznej.

BLOK ZAJĘĆ ONLINE PRZEDMIOTY, KOLEKCJE, OPOWIEŚCI. Serdecznie zapraszamy na pierwsze warsztaty rozpoczynające semestr Akademii!

5 października, godz. 17.00

Storytelling w procesie nauczania – przestrzeń ekspozycji

warsztaty online, prowadzenie – Piotr Bachoński

Osoby zainteresowane po zgłoszeniu otrzymują kod dostępu do spotkania!

Odbiorcy bezpłatnego szkolenia w trakcie warsztatu poznają metodologię wykorzystywania storytellingu w przestrzeniach ekspozycji, ale również w codziennym procesie dydaktycznym w przestrzeni szkolnej. Warsztaty zaprezentują sposoby korzystania z prostych i uniwersalnych struktur do tworzenia historii. Uczestnicy dowiedzą się również jak opowiadać o liczbach czy datach w sposób angażujący uwagę widza. Zaprezentowany zostanie ponadto proces tworzenia historii i sposoby rozpoczynania i zakończenia opowieści na kanwie przedmiotów z muzealnej kolekcji. Każdy z uczestników utworzy opowieść osnutą na bazie eksponatu, wykorzystując do tego pięcioelementowy model opowiadania. W kolejnych miesiącach planowana będzie już odpłatna kontynuacja warsztatu. Ilość miejsc ograniczona!

Prowadzenie: Piotr Bachoński - Z zamiłowania i pasji nauczyciel języka polskiego i informatyki, wicedyrektor szkoły. Entuzjasta edukacji jako siły mogącej zmieniać świat i ludzi. Wieloletni praktyk Oceniania Kształtującego. Trener edukacyjny zainteresowany zjawiskami motywacji, kreatywności, rozwijania myślenia uczniów. Tutor. Wieloletni egzaminator OKE oraz ekspert do spraw awansu zawodowego nauczycieli. 


Informacje organizacyjne:

Udział w zajęciach jest bezpłatny. Liczba miejsc jest ograniczona, decyduje kolejność zgłoszeń. Uczestnicy szkolenia otrzymują certyfikaty uczestnictwa.

Rezerwacje: Centrum Obsługi Zwiedzających, Rynek Główny 35, e-mail: info@muzeumkrakowa.pl, tel. 12 426 50 60

W razie pytań lub wątpliwości zachęcamy do kontaktu z Działem Edukacji: edukacja@muzeumkrakowa.pl. Dodatkowe informacje znajdą Państwo na stronie internetowej: www.muzeumkrakow.pl/nauczyciele

źródło: Muzeum Krakowa