górne tło

Krakowski Salon Ekonomiczny NBP. Miejsce, które warto odwiedzić!

Krakowski Salon Ekonomiczny NBP to nowe miejsce na edukacyjnej mapie Krakowa. Mieści się ono parterze zabytkowego gmachu przy ul. Basztowej 20, w siedzibie krakowskiego Oddziału Okręgowego NBP. W bardzo ciekawy sposób jest nim prezentowana historia pieniądza na ziemiach polskich. Zwiedzanie i zajęcia prowadzone są bezpłatnie, dlatego tym bardziej warto skorzystać z tej propozycji.

Przestrzeń, w której dbamy o wartości!

Zachęcamy nauczycieli szkół podstawowych, ponadpodstawowych i wykładowców akademickich do kontaktu i ustalenia wykładów i lekcji w naszej edukacyjnej przestrzeni. Proponujemy także wychowawcom przedszkolnym zorganizowanie w naszych przestrzeniach rozwijających zajęć dla najmłodszych. Służymy wiedzą, odpowiednim przygotowaniem i energią, żeby wspólnie z Waszymi podopiecznymi odbyć pasjonującą podróż przez historię pieniądza i rodzimej bankowości. Zajęcia zawsze dostosowane są adekwatnie do wieku i stanu wiedzy.

Z przyjemnością wesprzemy Was w przeprowadzeniu merytorycznych zajęć wzbogaconych o kontakt z najprawdziwszym dziedzictwem polskiego pieniądza. Przygotowaliśmy nowoczesną, multimedialną ekspozycję, która ułatwi przyswojenie wiedzy i zainspiruje do dalszych naukowych poszukiwań.

Ekspozycja

Dotknij prawdziwej sztaby złota, zobacz przepiękne monety i banknoty, poznaj rody bankierów i dzieje bankowości centralnej w Polsce!. Zwiedzanie z przewodnikiem oraz indywidualnie. Wstęp jest bezpłatny.

Wystawa Krakowskiego Salonu Ekonomicznego NBP to ponad 20 stanowisk, które w interesujący sposób prezentują dzieje polskiego pieniądza oraz rolę i zadania NBP jako centralnego banku państwa. Ekspozycja Krakowskiego Salonu Ekonomicznego NBP mieści się w trzech salach na parterze budynku Oddziału Okręgowego Narodowego Banku Polskiego przy ul. Basztowej 20 w Krakowie. Wystawa jest podzielona na trzy uzupełniające się moduły tematyczne, które tworzą:

Edukacja

Działalność Krakowskiego Salonu Ekonomicznego wpisuje się bezpośrednio w program edukacji ekonomicznej NBP.  Ideą Salonu przybliżanie społeczeństwu zasad funkcjonowania banku centralnego oraz historii pieniądza i gospodarki od początków istnienia państwa polskiego do czasów obecnych.

W tym celu opracowany został program otwartych spotkań, lekcji i wykładów, których tematy zostały odpowiednio dostosowane do wieku i stanu wiedzy uczestników. Zachęcamy nauczycieli oraz wszystkich chcących wiedzieć więcej do nieodpłatnego skorzystania z naszej  oferty!  Naprawdę warto!  

Czas trwania zajęć, które można wybrać z poniższej listy to jedna godzina lekcyjna. 

Zajęcia odbywają się na ekspozycji w oparciu o prezentowane infografiki, aplikacje multimedialne oraz wystawę monet i banknotów okolicznościowych oraz obiegowych w Gabinecie Numizmatycznym. 

Proponowane tematy zajęć z miejscem ich realizacji:

Sala Polska

Sala NBP Gabinet numizmatyczny / Sala Polska

Sala Krakowska

Oferta dla przedszkoli

Nie zapominamy o naszych najmłodszych! Właśnie dla dzieci w wieku przedszkolnym i edukacji wczesnoszkolnej  przygotowaliśmy specjalną ofertę polegającą na poznawaniu monet i banknotów, zarówno kolekcjonerskich jak i obiegowych, których bohaterami są polscy królowie, wybitne postaci oraz zabytki i budowle historyczne związane z historią Polski i Krakowa. Prezentując monety o różnorodnych kształtach, opowiadamy z czego mogą być wytwarzane, jaką rolę pełni awers i rewers, czym jest nominał i kto jest ich  głównym emitentem. Pomocą edukacyjną są wielkoformatowe puzzle z wizerunkami monet i banknotów emisyjnych, które najmłodsi uczestnicy zajęć mogą ułożyć pod okiem prowadzącego zajęcia, poznając występujące na nich symbole. Nasi najmłodsi goście przeniosą się również do dawnego Krakowa by na wirtualnej wadze samodzielnie zważyć wybrane towary poznając przy okazji ich wartość w wiekach średnich w odniesieniu do współczesności. Mówimy także,  czym jest płacidło i dlaczego sól była dosłownie „na wagę złota”! Maluchy na specjalnej animacji multimedialnej, której akcja toczy się w Królewskim Mieście dowiedzą się również jak czasach nowożytnych wyglądał handel i co grodziło fałszerzom pieniędzy.

Wszystko w atmosferze dobrej zabawy, konkursów i quizów z nagrodami!.

Zajęcia prowadzone są bezpłatnie. Szkoły, placówki edukacyjne, zorganizowane grupy chcące wziąć udział proszone są o wcześniejsze zgłoszenie rezerwacji na kse@nbp.pl  z miesięcznym wyprzedzeniem i wyborem tematu oraz terminu zajęć.

Warunki zwiedzania

Wystawę Krakowskiego Salonu Ekonomicznego NBP można zwiedzać od poniedziałku do piątku w godzinach 8.00–15.00. Zwiedzanie trwa około 1 godziny. Grupy zorganizowane obowiązuje wcześniejsza rezerwacja telefoniczna: +48 22 18 12 274 lub +48 22 18 12 276, lub na adres email kse@nbp.pl

Uwaga! Ze względów bezpieczeństwa liczba osób mogących jednocześnie przebywać na terenie Krakowskiego Salonu Ekonomicznego NBP jest ograniczona.

Wstęp na wystawę i udział w zajęciach edukacyjnych w Krakowskim Salonie Ekonomicznym NBP  jest bezpłatny!

Więcej informacji można znaleźć tutaj.

źródło: Zespół Krakowskiego Salonu Ekonomicznego NBP