górne tło

Odkryj Kraków! Trwają zapisy na bezpłatne spacery edukacyjne

Poznawanie miasta i nauka partycypowania w wydarzeniach kulturalnych przygotowywanych przez KBF w ramach Kids in Kraków to główne założenia projektu Odkryj Kraków, do udziału w którym organizatorzy zapraszają uczniów klas I-V szkół podstawowych.

Odkryj Kraków to projekt zachęcający do odkrywania naszego miasta podczas tematycznych spacerów, jak również karty pracy z inspiracjami oraz kreatywnymi zadaniami dla najbardziej dociekliwych tropicieli miejskich ciekawostek.

Zapraszamy Państwa do kontaktu z nami i zgłoszenia zainteresowania uczestnictwem!
 

Warto wiedzieć, że każdy spacer trwa 1 godzinę, a udział w nim jest bezpłatny. Jednorazowo możemy przyjąć nie więcej niż 30 dzieci.

Na zgłoszenia czekamy do 17 maja!
 

Koordynatorem projektu jest Elżbieta Błońska z Działu Projektów Społecznych i Edukacji KBF. Zgłoszenia (z podaniem terminu oraz nazwą szkoły i klasy) należy wysłać na adres: elzbieta.blonska@kbf.krakow.pl. O przyjęciu zadecyduje kolejność zgłoszeń. Prosimy o przemyślane rezerwowanie terminów.

Harmonogram najbliższych spacerów:
 

24 marca 2022, godz. 9.30
Temat: Szlakiem kultury żydowskiej Krakowa, prowadzenie: Emil Bajorek
 

20 czerwca 2022, godz. 9.30
Temat: Najazdy tatarskie na Kraków, prowadzenie: Emil Bajorek

Oto tematy spacerów:
 

Szlakiem kultury żydowskiej Krakowa

Klimat żydowskiego Kazimierza tworzą dziś galerie, pracownie, restauracje, hoteliki, bożnice (czyli domy modlitwy), a także popularny bazar staroci na placu Nowym. Ślady dawnej historii zaklęte są w starych murach, uliczkach i zaułkach oraz ciągle odkrywanych historycznych pamiątkach.

Spacer dla grupy zorganizowanej z przewodnikiem w oparciu o karty Odkryj Kraków, podczas którego poznamy opowieści o tradycji i kulturze żydowskiej, o życiu Żydów krakowskich kiedyś oraz o próbach odnowienia życia kulturalnego i społecznego dziś.
Spacer rozpoczyna się przy Starej Synagodze.

Najazdy tatarskie na Kraków

Wiek XIII w historii Krakowa to okres niewątpliwego rozwoju grodu, ale też walki z najazdami tatarskimi. Podczas tych wypraw łupieżczych ucierpiało miasto, które stało na drodze wojskom mongolskim (w Polsce znanym pod nazwą – Tatarzy) w ich środkowoeuropejskiej ekspansji.

Spacer grupy zorganizowanej z przewodnikiem w oparciu o karty Odkryj Kraków, podczas którego poznamy opowieść o najazdach tatarskich, splądrowanej osadzie, fundamentach XII-wiecznych warsztatów rzemieślniczych spalonych podczas najazdu w XIII w. oraz o grocie strzały tatarskiej, a także legendę o hejnaliście i tradycji doceniania jego pracy. Posłuchamy również o Włóczkach (flisakach), Lajkoniku i Zakonie Norbertanek.

Spacer rozpoczyna się przy ulicy Powiśle 11.

źródło: KBF