górne tło

Poznaj historię Polski poprzez… muzykę!

Biblioteka Polskiej Piosenki w Krakowie w minionym roku zrealizowała film historyczno-muzyczny pt. „Droga Niepodległości”. W 45-minutowym materiale, którego premiera miała miejsce 11 listopada 2020 roku, przedstawione zostały najważniejsze momenty w historii Polski od 1791 do 1989 roku.

Narratorem jest dyrektor instytucji Waldemar Domański. Zachęcamy zwłaszcza nauczycieli historii do wykorzystania materiału w pracy z uczniami jako urozmaicenie lekcji poprzedzających Święto Niepodległości.

Piosenki, które znajdują się w filmie to m.in.: „Hymn Szkoły Rycerskiej”, „Przysięga Kościuszki”, „Warszawianka”, „Hymn strzelecki”, „Kadrówka”, „My Pierwsza Brygada”, „Orlątko”, „Dnia pierwszego września”, „Karpacka Brygada”, „Czerwone Maki na Monte Cassino, „Warszawskie dzieci”, „Zielona Wrona”  w wykonaniu artystów Teatru Loch Camelot.

Film jest dostępny w tym miejscu.
 

Ponadto, w związku z planowanymi przenosinami w 2022 r. Biblioteki Polskiej Piosenki do nowej siedziby w Forcie nr 52 „Borek”, zapraszamy na prelekcje historyczne i warsztaty muzyczne z cyklu „Rozśpiewania Szkoła”. Do Państwa dyspozycji będzie nowoczesna, widowiskowa sala audio-wizualna na 120 osób, gdzie mogą odbywać się wspominane zajęcia polegające na  nauce śpiewu połączonej z prezentacjami dotyczącymi  tła historycznego poszczególnych utworów. Dodatkowych informacji udzielają pracownicy Biblioteki Polskiej Piosenki (dane kontaktowe można znaleźć tutaj).