górne tło

Poznaj Polskę – wystartował nabór wniosków o dofinansowanie

Nabór wniosków w przedsięwzięciu organizowanym przez Ministerstwo Edukacji i Nauki rozpoczął się 6 września 2021 r. i jest prowadzony w trybie ciągłym do dnia 30 września 2021 r. lub do wyczerpania środków finansowych. Poniżej komunikat Wydziału Edukacji UMK skierowany do dyrektorów krakowskich szkół.

Szanowni Państwo Dyrektorzy,

27 sierpnia Minister Edukacji i Nauki wydał komunikat w sprawie wysokości środków finansowych przeznaczonych na finansowanie przedsięwzięcia pod nazwą „Poznaj Polskę” w 2021 roku oraz priorytetowych obszarów edukacyjnych obowiązujących w ramach przedsięwzięcia w 2021 roku.

Przedmiotem przedsięwzięcia „Poznajemy Polskę” jest wsparcie organów prowadzących publiczne i niepubliczne szkoły dla dzieci i młodzieży w realizacji zadań mających na celu uatrakcyjnienie procesu edukacyjnego dzieci i młodzieży poprzez umożliwienie im poznawania Polski, jej środowiska przyrodniczego, tradycji, zabytków kultury i historii oraz osiągnięć polskiej nauki. Przedsięwzięcie ma wspomóc realizację podstaw programowych dla szkół podstawowych i ponadpodstawowych.

Przyznawane przez Ministra w formie dotacji celowej środki finansowe przeznaczane są na dofinansowanie wycieczek szkolnych związanych z priorytetowymi obszarami edukacyjnymi wskazanymi przez Ministra w odrębnym komunikacie w każdym roku realizacji przedsięwzięcia. W ramach tych obszarów Minister ogłasza na swojej stronie podmiotowej wykazy punktów edukacyjnych dla trzech grup wiekowych (klasy I-III szkół podstawowych, klasy IV-VIII szkół podstawowych oraz szkoły ponadpodstawowe). 

W ramach „Poznaj Polskę” dofinansowaniu w 80% podlegają wycieczki:

W pilotażowej edycji  programu „Poznajemy Polskę” zaproponowano wycieczki w czterech obszarach edukacyjnych:

  1. Śladami Polskiego Państwa Podziemnego,
  2. Śladami kard. Stefana Wyszyńskiego,
  3. Kultura i dziedzictwo narodowe,
  4. Największe osiągnięcia polskiej nauki.

Do udziału w przedsięwzięciu uprawnione są organy prowadzące publiczne i niepubliczne: szkoły podstawowe i ponadpodstawowe (licea ogólnokształcące, technika, branżowe szkoły I stopnia) dla dzieci i młodzieży, o których mowa w art. 2 pkt 2 lit. a i b ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. – Prawo oświatowe (Dz. U. z 2021 r. poz. 1082), szkoły artystyczne realizujące kształcenie ogólne w zakresie szkoły podstawowej, szkoły artystyczne realizujące kształcenie ogólne w zakresie liceum ogólnokształcącego, zwane dalej „szkołami”:

Przedsięwzięcie nie obejmuje szkół podstawowych specjalnych i szkół ponadpodstawowych specjalnych zorganizowanych w podmiotach leczniczych.

Warunki udziału w przedsięwzięciu:

  1. Warunkiem udziału w przedsięwzięciu jest złożenie wniosku o dofinansowanie wycieczki.
  2. szkoła podstawowa może złożyć maksymalnie dwa wnioski o dofinansowanie wycieczki (jeden wniosek dla klas I-III oraz jeden wniosek dla klas IV-VIII),
  3. szkoła ponadpodstawowa może złożyć maksymalnie jeden wniosek o dofinansowanie wycieczki;
  4. w przypadku zespołu szkół, maksymalnie dwa wnioski o dofinansowanie wycieczki dla szkoły podstawowej oraz maksymalnie jeden wniosek o dofinansowanie wycieczki dla każdej szkoły ponadpodstawowej, wchodzących w skład zespołu.
  5. We wniosku o dofinansowanie wycieczki należy wskazać w ramach organizowanej w trakcie roku szkolnego wycieczki:

a) jednodniowej – co najmniej dwa punkty edukacyjne,

b) dwudniowej – co najmniej cztery punkty edukacyjne,

c) trzydniowej – co najmniej sześć punktów edukacyjnych.

6. Wnioskodawca może powierzyć organizację wycieczki podmiotowi zewnętrznemu.

7. Łączny koszt zakwaterowania i wyżywienia uczestnika wycieczki nie może przekroczyć kwoty 150 zł na dobę.

Wycieczka może zostać zorganizowana pod warunkiem udziału co najmniej 10 uczniów. Punkty edukacyjne, to miejsca, które warto zwiedzić/ zobaczyć, znajdujące się na terytorium Polski, dotyczące priorytetowych obszarów edukacyjnych wskazanych przez Ministra.

Za początek realizacji zadania przyjmuje się datę zawarcia odpowiednio umowy lub porozumienia o udzielenie dotacji celowej. Zakończenie realizacji zadania – nie później niż 15 grudnia roku, na który środki finansowe zostały przyznane.

Na finansowanie przedsięwzięcia w 2021 r. przewidziana jest łączna kwota 15 mln zł. Organy prowadzące szkoły mogą uzyskać dofinansowanie do wycieczek w wysokości do 80% całkowitego kosztu wycieczek, natomiast 20% pochodzić musi z wkładu własnego, przy czym do wkładu własnego zalicza się wkład finansowy zapewniony przez organ prowadzący lub wpłaty rodziców dzieci, które będą uczestniczyć w wycieczce oraz wkład niefinansowy.

Gmina Miejska Kraków nie będzie finansować 20% wkładu własnego, zatem wkład własny musi pochodzić od rodziców dzieci, które będą uczestniczyć w wycieczce.

Ze środków pochodzących z dotacji mogą być finansowane tylko wydatki uwzględnione w kalkulacji kosztów wycieczki, w tym:

Nabór wniosków rusza 6 września 2021 r. i jest prowadzony w trybie ciągłym do dnia 30 września 2021 r. lub do wyczerpania środków finansowych - decyduje data złożenia wniosku o dofinansowanie wycieczki.

W związku, iż nabór prowadzony jest w sposób ciągły lub do wyczerpania środków finansowych określam termin na składanie wniosków przez dyrektorów szkół do 17 września br. do godziny 15:30.

WYTYCZNE ORGANU PROWADZĄCEGO:

  1. Dyrektorzy ww. typów placówek, którzy chcą otrzymać wsparcie finansowe przesyłają w terminie do 17 września br., do godziny 15:30 poprawnie wypełniony wniosek.
  2. Wniosek należy przesłać na adres:  finanse.ek@um.krakow.pl w wersji edytowalnej (Word),
  3. Uzupełniony wniosek należy podpisać, a następnie zrobić skan podpisanego wniosku,
  4. Skan podpisanego wniosku należy zapisać w formacie „PDF” w jednym pliku (nie zapisujemy każdej strony wniosku jako oddzielnego pliku) i przesłać w terminie jw. na ww. adres mailowy,
  5. Wniosek złożony po terminie, wypełniony niepoprawnie lub niepełny, przesłany w innym formacie niż „pdf” jak również przesłany w kilku plikach, nie będzie uwzględniony w zbiorczym wniosku organu prowadzącego.
  6. Oryginał wniosku proszę złożyć do Wydziału Edukacji ul. Stachowicza 18 w Krakowie, w terminie do 17 września br.

Wydział Edukacji UMK