CHEMIA JEST SWOISTĄ MAGIĄ, a nasza Patronka Maria Skłodowska-Curie powiedziała ”Jestem z tych co wierzą, że nauka jest czymś bardzo pięknym”
Technikum Chemiczne i Ochrony Środowiska Nr 3 w ZESPOLE SZKÓŁ CHEMICZNYCH
Dlaczego warto do nas przyjść?
Uczeń otrzymuje tytuł technika analityka, uprawniający go do podjęcia pracy w laboratoriach przemysłowych i naukowo-badawczych. Nasi absolwenci znajdują zatrudnienie w przemyśle farmaceutycznym, spożywczym, kosmetycznym, petrochemicznym oraz laboratoriach prowadzących badania związane z ochroną środowiska. Przekazywana wiedza ukierunkowana jest na zdobywanie praktycznych umiejętności i kwalifikacji zawodowych.
Rodowód Zespołu Szkół Chemicznych sięga 1834 r. tj. założenia przez Szczepana Humberta Instytutu Technicznego – pierwszej zawodowej placówki oświatowej na polskich ziemiach.
W 1876 roku w związku z reformą Instytut Techniczny został stopniowo przekształcony w Instytut Techniczno-Przemysłowy, a w 1885 roku w Państwową Szkołę Przemysłową.
W 1951 roku w ramach radykalnej reformy szkolnictwa zawodowego utworzono 5 samodzielnych średnich szkół zawodowych, w tym nasze Technikum Chemiczne, które w 1974 roku zostało przekształcone w Zespół Szkół Chemicznych.
W 1978 roku młodzież wybrała na patrona Naszej Szkoły Marię Skłodowską – Curie.
W skład zespołu wchodzi Technikum Chemiczne i Ochrony Środowiska nr 3 oraz XXVI Liceum Ogólnokształcące. Wypracowane przez wiele lat metody pracy z uczniem, tradycje szkoły, program wychowawczy i profilaktyczny przynoszą satysfakcję nauczycielom i uczniom. Jesteśmy szkołą z tradycjami, stawiającą na wychowanie uczniów odpowiedzialnych i wrażliwych. Nasze doświadczenie łączymy z nowoczesnym modelem szkoły, który cechuje otwartość na zmiany oraz przedsiębiorczość, czego dowodem może też być, wysoko oceniana organizacja nauczania zdalnego.
Technikum Chemiczne i Ochrony Środowiska Nr 3 jest szkołą sukcesu, ponieważ od 2013 roku do chwili obecnej, znajduje się w czołówce szkół w Polsce jako „Złota Szkoła”.
Szkoła została wyróżniona: • Złotym Medalem Opiekuna Miejsc Pamięci Narodowej, • Pucharem Ministra Edukacji Narodowej za zdobycie tytułu Technik Roku, • Statuetką "Żubra" - Młodzież dla Ochrony Środowiska przez Wojewódzki Klub Techniki i Racjonalizacji, • Pucharem Prezydenta Miasta Krakowa za działalność ekologiczną. Posiada liczne wyróżnienia między innymi: Lider Edukacji Zawodowej, EKO-lider 20-lecia WFOŚiGW, Nagroda Jakości Nauczania Sapere Auso i inne.
Nasi uczniowie odnoszą sukcesy w konkursach: Ogólnopolski Konkurs Chemiczny Politechniki Śląskiej, Ogólnopolski Konkurs Uniwersytetu Śląskiego, Ogólnopolski Konkurs Chemiczny Alchemik, Wojewódzki Konkurs Wiedzy Chemicznej UJ i olimpiadach zdobywając indeksy
na Wyższe uczelnie między innymi: w Olimpiadzie o Diamentowy Indeks na Akademii Górniczo Hutniczej, Olimpiada Wiedzy o Uniwersytecie Jagiellońskim.
Nasza Szkoła posiada nowoczesne środki dydaktyczne, dzięki którym zajęcia są atrakcyjne. Umożliwiła to realizacja licznych projektów unijnych, tj. "WiP -wiedza i praktyka w naukach matematyczno-przyrodniczych" i "Czwarta Władza
z Klasą - Szkolny Koncern Medialny" oraz "Eko-chemik", "Modernizacja szkolnictwa zawodowego", "Małopolska Chmura Edukacyjna" i "Centrum Kompetencji Zawodowych w branży administracyjno-usługowej.
W ramach projektu „Poprawa jakości kształcenia zawodowego przez modernizację i doposażenie w sprzęt dydaktyczny pracowni chemicznych w Zespole Szkół Chemicznych”, współfinansowanego ze środków Małopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007-2013 w ramach działania 1.1 Schemat B rozwój infrastruktury kształcenia ustawicznego oraz kształcenia zawodowego wyposażyliśmy nasze pracownie chemiczne w nowoczesny, specjalistyczny sprzęt.
W ramach Małopolskiej Chmury Edukacyjnej szkoła współpracuje z wiodącymi krakowskimi wyższymi uczelniami: AGH, UJ, PK, UE, UR, UP, których pracownicy prowadzą zajęcia w oparciu o nowoczesne techniki informacyjno-komunikacyjne. Uczniowie uczestniczą w zajęciach on-line, kołach naukowych oraz warsztatach letnich i weekendowych.. Uczestniczymy w programie ERASMUS+, dzięki któremu nasi uczniowie mogą odbywać praktyki zawodowe w zagranicznych firmach.
Szkoła brała udział w projektach ekologicznych Miasta Krakowa współfinansowanych ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Krakowie: „Zdrowy oddech – kampania edukacyjno – informacyjna”, "Eko- lekcje", "Ekologiczni", „Szkolne Ekopomysły”. W ramach tych projektów w pracowniach chemicznych ZSCH odbywały się warsztaty ekologiczne dla grup przedszkolnych oraz uczniów krakowskich szkół podstawowych
i ponadpodstawowych, które cieszyły się ogromnym zainteresowaniem.
Młodzież ZSCH z powodzeniem zdaje egzamin maturalny i zawodowy, a następnie podejmuje studia wyższe.
Szkoła proponuje bogatą ofertę zajęć pozalekcyjnych, między innymi warsztaty tematyczne: dziennikarskie – szkolna gazetka ”ALCHEMIK”, analizy chemicznej, biologiczne, turystyczne, kulturoznawcze, zajęcia sportowe, wolontariat.
Do sukcesów należy również zaliczyć wykształcenie postaw empatii, wrażliwości na potrzeby innych ludzi. Świadczą
o tym liczne akcje charytatywne i podziękowania z krakowskiego oddziału PCK oraz innych instytucji, artykuły w prasie, informacje w telewizji.
Prowadzimy konsultacje dla maturzystów oraz uczniów mających problemy z nauką. Corocznie organizujemy wycieczki krajowe i zagraniczne, wyjazdy na narty oraz zbiorowe wyjścia do teatrów i muzeów.
Nasza biblioteka posiada duży księgozbiór nie tylko podręczników szkolnych ale również literatury współczesnej.
Szkoła jest bezpieczna, co potwierdzają ankiety i raport kontroli. Młodzież naszej szkoły jest bardzo pozytywnie postrzegana przez środowisko. Szkoła otrzymuje wiele miłych słów na temat ich postawy i zachowania.