górne tło

Uodpornij się na fake newsy z Fajnie, że wiesz!

Stowarzyszenie Demagog przygotowało edukacyjną grę, która uczy, jak odróżnić prawdziwe informacje od fałszywych w Internecie. Szczegóły w załączeniu.

Jest to kolejne działanie organizacji, którego celem jest nauka krytycznego myślenia już od najmłodszych lat.

Gra Fajnie, że wiesz to projekt zespołu Stowarzyszenia Demagog, dzięki któremu każdy może sprawdzić swoje umiejętności w rozpoznawaniu fake newsów w sieci. Pomysł stworzenia aplikacji narodził się podczas hackathonu Edukaton w Warszawie 16 lutego 2018 r. To wtedy zespół Stowarzyszenia stworzył proste narzędzie edukacyjne i postanowił go rozwijać, aby jeszcze bardziej skutecznie walczyć z fake newsami!

Czym jest fajniezewiesz.pl?

Aplikacja “Fajnie, że wiesz” to prosta gra, która powstała na bazie quizu. Użytkownicy muszą określić czy coś jest prawdą czy fake newsem, na podstawie przykładowych informacji z sieci. Każda rozgrywka poprzedzona jest serią wskazówek, mających pomóc grającemu w rozpoznaniu i wskazaniu fałszywych informacji. Z nich dowiemy się np. dlaczego warto zwracać uwagę na logotyp i nazwę strony, na której opublikowano dany artykuł – te krótkie porady z łatwością można później wykorzystać w codziennym przeglądaniu Internetu.

Grę można znaleźć pod adresem: https://fajniezewiesz.pl/

Dodatkowe informacje o działaniach w ramach walki z dezinformacją na stronie http://demagog.org.pl.

 

Więcej informacji: Marcel Kiełtyka

marcel.kieltyka@demagog.org.pl

tel.: +48 507 099 993

Załączniki:

Q&A – 1080x1080.png