Ekologii najlepiej uczyć się na praktycznych przykładach – takie założenie stoi za nowym miejskim projektem „Szkolne ekopomysły”. Pozwoli on zorganizować ciekawe zajęcia laboratoryjno-badawcze i warsztaty dla uczniów szkół podstawowych, przedszkolaków i nauczycieli, poświęcone m.in. zanieczyszczeniu powietrza, gleby i wody oraz działaniom proekologicznym.
Projekt jest realizowany w czterech modułach, spośród których trzy dotyczą szkół podstawowych, a jeden – przedszkoli. W sumie w inicjatywie weźmie udział ponad 600 przedszkolaków, uczniów i nauczycieli z całego Krakowa.
Już jesienią pięcioosobowe zespoły (czterech uczniów klas VIII szkół podstawowych + jeden nauczyciel-opiekun) z 25 krakowskich szkół podstawowych wezmą udział w zajęciach laboratoryjno-warsztatowych w Zespole Szkół Chemicznych w Krakowie, teście wiedzy i konkursie proekologicznym, a także wyjeździe studyjnym do Ojcowskiego Parku Narodowego w ramach zajęć terenowych „Woda w Twojej rzece”.
Uczniowie 10 szkół podstawowych wezmą udział w warsztatach ekologicznych, które zostaną przeprowadzone przez nauczycieli biorących udział w projektach edukacji ekologicznej w latach 2015–2018. Dzięki specjalnie przygotowanym zestawom dydaktycznym zostaną przeprowadzone trzygodzinne zajęcia dodatkowe, a efektem wspólnej pracy uczniów z nauczycielem będzie proekologiczna gra terenowa rozegrana na terenie szkoły.
Dzieci z 12 samorządowych przedszkoli odbędą zajęcia w krakowskich wodociągach. To właśnie tam, na terenie Zakładu Uzdatniania Wody Bielany, będą mogły zobaczyć przedstawienie pt. „Wędrówki kropelki”, którego bohaterowie wprowadzą przedszkolaków w świat ważnych zagadnień związanych z ochroną akwenów wodnych i ich otoczenia.
Najnowsze aplikacje, kamery mikroskopowe i walizki ekologiczne, a nawet filmiki lubianych przez dzieci Youtuberów – to tylko niektóre narzędzia, które pomogą nauczycielom zachęcić uczniów do dbania o środowisko wokół nas. Będą mogli je poznać podczas warsztatów, które odbędą się w Zespole Szkół Chemicznych. W ich trakcie nauczyciele zostaną zaznajomieni z innowacyjnymi metodami nauczania przy wykorzystaniu nowoczesnych technologii informacyjno-komunikacyjnych (TIK), takimi jak m.in. plickersy, miMind czy padlet. Będą mogli poznać także ciekawe scenariusze zajęć oraz metody motywowania uczniów do dbania o przyrodę. Do ich wykorzystania będą ponadto materiały edukacyjne, ciekawe strony internetowe oraz nagrania wyjątkowych Youtuberów, które pozwolą na lepsze przyswojenie wiedzy przez uczniów.
* * *
Projekt „Szkolne ekopomysły” jest współfinansowany ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Krakowie. Jego głównym celem jest budowanie świadomości ekologicznej wśród najmłodszych mieszkańców i rozwijanie wśród nich zachowań proekologicznych, w tym tych związanych z zanieczyszczeniem powietrza oraz środowiska. Dla nauczycieli to z kolei szansa na poznanie nowych metod pracy z uczniami.
Podsumowaniem projektu będzie seminarium odbywające się w krakowskim magistracie.