górne tło

życzenia Zastępcy Prezydenta na ferie zimowe 2016

Życzenia na ferie zimowe 2016r.

Szanowni Państwo Dyrektorzy, Nauczyciele, Rodzice
Drodzy Uczniowie,

 

zarówno w pracy, jak i w nauce - nawet wtedy, gdy towarzyszy jej pasja - pożądane są chwile przerw i odpoczynku.


Przed nami oczekiwane zapewne przez wszystkich  ferie zimowe.
Życzę, by ten czas sprzyjał uprawianiu sportów zimowych, poznawaniu nowych miejsc i ludzi, zdobywaniu nowych doświadczeń, a czasem po prostu zwykłemu lenistwu. Rodzicom i wszystkim uczniom, którzy czas ferii będą spędzać w mieście przypominam o możliwości skorzystania z bogatej oferty Młodzieżowych Domów Kultury, a także o zajęciach organizowanych przez szkoły podstawowe w ramach programu „Zima w szkole”

 

Jednocześnie przekazuję zalecenia MEN dotyczące wyjazdów  na wypoczynek zagraniczny:

 

• organizatorom i rodzicom zapoznanie się z informacjami na stronie Ministerstwa Spraw Zagranicznych o możliwości wystąpienia zagrożenia, związanego z pobytem na terenie danego kraju, a także o zasadach zachowania i postępowania w przypadku zaistnienia takiego zagrożenia podczas pobytu za granicą.

• organizatorom wypoczynku zimowego, kierownikom wycieczek, wychowawcom
i opiekunom dzieci i młodzieży, aby mieli ze sobą adresy polskich placówek dyplomatycznych i konsularnych wraz z telefonami kontaktowymi (dyżurnymi).

• wszystkim, którzy planują wyjazd skorzystanie z indywidualnej formy rejestracji swojego wyjazdu za granicę poprzez bezpłatny serwis „Odyseusz”, https://odyseusz.msz.gov.pl/. Dzięki rejestracji służby konsularne będą wiedziały o pobycie na terenie danego państwa i w razie konieczności będzie możliwy szybki kontakt, czy skuteczna pomoc.

 

Przed wyjazdem warto odwiedzić stronę Ministerstwa Spraw Zagranicznych „Polak za granicą” polakzagranica.msz.gov.pl. Można na niej znaleźć podstawowe informacje o kraju, do którego chcemy jechać. Dowiemy się m.in. czy potrzebujemy wizy, na jakie przepisy prawa trzeba uważać lub jakie ograniczenia obowiązują kierowców.

MSZ podróżnym oferuje bezpłatną aplikację iPolak – niezbędnik w podróży, gdzie są m.in. aktualne ostrzeżenia dla podróżujących publikowane przez MSZ. Aplikacja jest dostępna za darmo na stronie msz.gov.pl/pl/ipolak.

 

Warto odwiedzić również stronę www.bezpiecznienastoku.pl . Powstała w porozumieniu z Ministerstwem Sportu i Turystyki. Można na niej znaleźć m.in. kodeks narciarski dla najmłodszych, użyteczne porady i wskazówki dotyczące aktywnego wypoczynku w górach.

 

Poradniki i ważne informacje można znaleźć także na stronach m.in.: policji, Ministerstwa Sportu i Turystyki, Ministerstwa Spraw Wewnętrznych, Górskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego oraz Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego.

 

Wszystkim życzę bezpiecznych powrotów. Do zobaczenia,

 

/-/Katarzyna Król
Zastępca Prezydenta ds. Edukacji i Sportu