Przekazujemy pismo Pana Wojciecha Harpuli Dyrektora Wydziału Dialogu, Konsultacji i Kontaktu Obywatelskiego Urzędu Miasta Krakowa, dotyczące wsparcia promocji głosowania w ramach Budżetu Obywatelskiego 2025 Miasta Krakowa.
Szanowni Państwo,
Dyrektorzy szkół podstawowych i ponadpodstawowych,
Partycypacja obywatelska stanowi jeden z kluczowych elementów współczesnego zarządzania miastami. Jej celem jest zwiększenie zaangażowania mieszkańców w procesy decyzyjne, co pozwala lepiej odpowiadać na realne potrzeby lokalnej społeczności.
Budżet Obywatelski jest ogólnokrajowym standardem w procesie partycypacji obywatelskiej w życiu i rozwoju miast. Przybliża młodym ludziom ideę społeczeństwa obywatelskiego, ich prawa i obowiązki związane z uczestnictwem w życiu społecznym. Włączenie ich w głosowanie nad projektami rozwija kompetencje obywatelskie, umożliwia kształtowanie przestrzeni miejskiej zgodnie z potrzebami młodszego pokolenia, a także stanowi znakomitą okazję do zaangażowania uczennic i uczniów, ich świadomej identyfikacji z miejscem zamieszkania, do kreowania i realizacji polityk lokalnych w powiązaniu z odpowiedzialnością za wydatkowanie środków publicznych.
Pismo Wydziału Dialogu, Konsultacji i Kontaktu Obywatelskiego Urzędu Miasta Krakowa znajduje się tutaj.
Instrukcja rejestracji i głosowania w Budżecie Obywatelskim Miasta Krakowa znajduje się tutaj.
Źródło: Wydział Dialogu, Konsultacji i Kontaktu Obywatelskiego UMK