górne tło

Szkolenie "Improved Futures"

Na prośbę Kliniki Psychiatrii i Psychoterapii Dzieci i Młodzieży UJ CM zapraszamy na szkolenie z zakresu wczesnych interwencji terapeutycznych u osób doświadczających traumy związanej z uchodźstwem i przesiedleniem. Zajęcia odbywać się będą w weekend 21 i 22 maja b.r. on-line za pośrednictwem platformy zoom w godzinach od 10 do 18.

Szkolenie będzie miało formę warsztatową i będzie wymagało aktywności własnej i zaangażowania uczestników. Pierwsza edycja warsztatów odbędzie się wyłącznie w języku angielskim, więc prosimy o zgłaszanie się osób posługujących się j. angielskim w sposób komunikatywny.

Zespół brytyjskich ekspertów zajmujących się terapią traumy - "Improved Futures" przy współpracy Fundacji KONTEKST na Rzecz Rozwoju Psychoterapii i Terapii Rodzin, Kliniki Psychiatrii i Psychoterapii Dzieci i Młodzieży UJ CM oraz Oddziału Klinicznego Psychiatrii Dorosłych Dzieci i Młodzieży SU w Krakowie zaprasza na szkolenie z zakresu wczesnych interwencji terapeutycznych u osób doświadczających traumy związanej z uchodźstwem i przesiedleniem.

Zajęcia odbywać się będą w weekend 21 i 22 maja b.r. on-line za pośrednictwem platformy zoom w godzinach od 10 do 18.

Szkolenie będzie miało formę warsztatową i będzie wymagało aktywności własnej i zaangażowania uczestników. Pierwsza edycja warsztatów odbędzie się wyłącznie w języku angielskim, więc prosimy o zgłaszanie się osób posługujących się j. angielskim w sposób komunikatywny.

Zarówno szkolenie jak i późniejsze spotkania superwizyjno-szkoleniowe z prowadzącymi są nieodpłatne. Warunkiem udziału w szkoleniu jest chęć wykorzystywania zdobytej wiedzy w praktyce w pracy z uchodźcami oraz możliwość przekazywania wiedzy i szkolenia kolejnych osób w języku polskim. Prowadzący szkolenie zapewniają dalsze konsultacje i superwizję grupową on-line w języku angielskim raz na 1-2 miesiące.

Szkolenie przeznaczone jest dla psychoterapeutów, psychiatrów i lekarzy rezydentów psychiatrii, ale również dla wolontariuszy udzielających wsparcia terapeutycznego w ośrodkach dla uchodźców, psychologów i pedagogów szkolnych oraz pracujących w ramach Poradni Psychologiczno-Pedagogicznych, pracowników socjalnych, lekarzy POZ, SOR, pediatrów, studentów kierunków medycznych oraz psychologii, pedagogiki i socjologii.

Bardzo prosimy o imienne zgłoszenia wraz z określeniem rodzaju zaangażowania w pomoc uchodźcom z Ukrainy. Ilość miejsc jest ograniczona do około 20 osób.

Zgłoszenia na szkolenie prosimy wysyłać na adres mailowy:

bkalinowska@su.krakow.pl do dnia 16.05.2022

Osoby zakwalifikowane do warsztatów otrzymają e-mail zwrotny z potwierdzeniem uczestnictwa, linkiem do spotkania na zoom oraz materiałami edukacyjnymi w j. angielskim.

 

Opis szkolenia:

Szkolenie "Location, dislocation, relocation (LDR)" obejmuje ramę teoretyczną opartą o idee narracyjne i konstrukcjonizmu społecznego, w celu pogłębiania i rozszerzania indywidualnych opowieści jednostki, budowania ciągłości narracji o sobie oraz nadawania znaczenia przeżyciom i wzmacniania odporności w szczególnych, często traumatycznych sytuacjach. Podstawą jest wzmacnianie poczucia tożsamości i indywidualności jednostki w celu przywracania człowieczeństwa i normalizacji doświadczeń w wyjątkowych okolicznościach, jakimi są wojna i doświadczenie bycia uchodźcą.

Czerpiąc z podejść systemowych, narracyjnych, psychologicznych i antropologicznych, model odchodzi od tradycyjnego podejścia zmedykalizowanego i psychiatrycznego. LDR zaprasza do holistycznego spojrzenia w celu dotarcia do trójwymiarowych, ucieleśnionych narracji, w których trauma jest usytuowana i ma nadane znaczenie. Rama teoretyczna wzbogacona jest o zestaw technik do pracy z ciałem wykorzystywanych we wczesnych interwencjach po doświadczeniu traumy:

regulacji napięcia, higieny snu, regulacji rytmów dobowych, powrotu do prawidłowego odżywiania, rozwiązywania bieżących problemów, interwencji ruchowych opartych o zasady EMDR.

Prowadzenie warsztatów można dostosować w zależności od doświadczenia każdej grupy, uczestnicy niekoniecznie potrzebują wcześniejszego szkolenia w zakresie zdrowia psychicznego. Ramy zostały zaprojektowane tak, aby można je było wdrożyć na różnych poziomach pracy z uchodźcami, jako sposób na ograniczenie i złagodzenie długoterminowego wpływu, jaki może mieć trauma.

 

Link do strony stowarzyszenia z opisem szkolenia w j. angielskim:

https://www.improvedfutures.com/our-services

 

Prowadzący:

Dr Ana Draper

Założycielka brytyjskiego stowarzyszenia zajmującego się szkoleniami osób pracujących z traumą "Improved Futures", konsultantka Tavistock and Portman NHS Foundation Trust, psychoterapeutka systemowa i rodzinna oraz superwizorka.

Dr Ana Draper jest psychoterapeutką systemową, superwizorką kliniczną. Opracowała ramy teoretyczne programu pracy z uchodźcami opartego na założeniach terapii narracyjnej Location, Dislocation, Relocation i powiązane narzędzia. Pracowała z dziećmi dotkniętymi żałobą, objętymi opieką paliatywną oraz w ośrodkach dla dzieci bez opieki ubiegających się o status uchodźcy i adopcji. Jej badania zostały docenione na poziomie międzynarodowym i prezentowała swoją pracę kliniczną z dziećmi w Ekwadorze, Malawi, Sierra Leone i Malezji. Jej praca z dziećmi poszukującymi azylu bez opieki jest ucieleśnionym podejściem do praktyki terapeutycznej, która jest stosowana w Wielkiej Brytanii.