DZIEŃ OTWARTY MAGISTRATU 2018: w klimacie międzywojennego Krakowa lat 20. i 30.

Zaproszenie

DZIEŃ OTWARTY MAGISTRATU 2018: w klimacie międzywojennego Krakowa lat 20. i 30.
Fot. Portal Edukacyjny

W niedzielę, 3 czerwca odbędzie się kolejna edycja Dnia Otwartego Magistratu, w tym roku organizowana w klimacie nawiązującym do lat 20. i 30. XX wieku. To wyjątkowa okazja nie tylko do  zwiedzania historycznego budynku będącego dziś reprezentacyjną siedzibą władz miasta – Pałacu Wielopolskich, ale też możliwość udziału w aktywnościach, warsztatach, animacjach, spektaklach i koncertach.

 

Od kilkunastu lat w terminie poprzedzającym Święto Miasta Krakowa krakowianie i goście zaproszeni są do odwiedzenia siedziby władz miasta - Magistratu (Plac Wszystkich Świętych 3-4). Tegoroczne świętowanie nawiązuje do lokalnych obchodów Setnej Rocznicy Odzyskania Niepodległości przez Polskę i związanej z nimi lokalnej kampanii informacyjno-promocyjnej: Wyzwolona_2018. Na odwiedzających, którzy dołączą do wspólnego świętowania i odwiedzą Magistrat czeka cały szereg atrakcji, które wpisują się w klimat Krakowa lat 20. i 30., a także nawiązują do zabaw, motywów artystycznych, muzyki i mody z tamtego okresu. Święto zostanie zainaugurowane wystąpieniem Jacka Majchrowskiego, Prezydenta Miasta Krakowa, który przywita mieszkańców i gości wraz z Bogusławem Kośmiderem, Przewodniczącym Rady Miasta Krakowa.

 

ZWIEDZANIE I ATRAKCJE DLA MAŁYCH I DUŻYCH

Oprócz tradycyjnej możliwości zwiedzenia Pałacu Wielopolskich z przewodnikiem będzie można wziąć udział w różnego rodzaju warsztatach artystycznych inspirowanych sztuką i modą Dwudziestolecia Międzywojennego, a także projekcjach filmowych w specjalnie na tę okazje zaaranżowanym kinie w bramie (w repertuarze: Paweł Gaweł, Ada! To nie wypada! oraz Zapomniana melodia). W klimat retro przeniosą nas też koncerty, spektakle, animacje, zabawy i tańce prezentowane na scenie przed budynkiem oraz na dziedzińcach. Na gości czeka wiele atrakcji rekreacyjno-sportowych nawiązujących do zabaw podwórkowych sprzed lat. Można będzie grać w klasy, piłkę, bierki, zośkę, skakać w workach i w gumę czy wziąć udział w przeciąganiu liny. Na miłośników literatury czekać będą książki do czytania na trawie, zostaną także zorganizowane seanse wspólnego czytania. Do tego automobil z epoki, animatorzy na szczudłach, żonglerzy, bańki mydlane i balony – wszystko to będzie tworzyć atmosferę wspólnego świętowania wpisującego Dzień Otwarty Magistratu w festiwal atrakcji składających się na Dni Krakowa.

 

Z ŻYCIA MIASTA

Dodatkowo w trakcie dnia otwartego można zapoznać się z informacjami dotyczącymi nowo wprowadzanej Karty Krakowskiej, a także projektami zrealizowanymi w ramach dotychczasowych edycji Budżetu Obywatelskiego Miasta Krakowa. Tradycyjnie już w Magistracie zaprezentują swoją działalność krakowskie dzielnice, a także odbędzie się  finał projektu Uczeń-Obywatel.

 

PRZED ŚWIĘTEM MIASTA I FLAGI MIASTA

Dzień Otwarty Magistratu to także okazja do przygotowania się na Święto Miasta Krakowa i Święto Flagi Miasta Krakowa (obchodzone 5 czerwca na pamiątkę nadania Krakowowi przywileju lokacyjnego). 3 czerwca w Magistracie będzie można otrzymać flagi i chorągiewki w kolorach miasta, które będą też rozdawane mieszkańcom 5 czerwca w kilku punktach przesiadkowych, a także przed Mszą św. w intencji Miasta oraz przed uroczystą Sesją Rady Miasta.

Magistrat czeka na gości od godz. 10, impreza zakończy się koncertem piosenek retro w wykonaniu Beaty Rybotyckiej i Jacka Wójcickiego. Koncert został zaplanowany na godz. 16.

 

W działania związane z organizacją Dnia Otwartego Magistratu, oprócz Urzędu Miasta Krakowa i koordynującego całość przedsięwzięcia Wydziału Promocji i Turystyki, zaangażowane są następujące jednostki i partnerzy: Zarząd Zieleni Miejskiej, Krakowskie Forum Kultury, Centrum Kultury Podgórza, Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej, Krakowskie Biuro Festiwalowe, Muzeum Historyczne Miasta Krakowa, Straż Miejska, Cracovia Danza, Szkoła Tańca Jane Austin z Ośrodka Kultury Krakowiacy, Teatr Ludowy, Teatr Barakah, Centrum Młodzieży im. dr. H. Jordana, Młodzieżowy Dom Kultury im. K. I. Gałczyńskiego, Polskie Towarzystwo Taneczne - Okręg Małopolski, Stowarzyszenie SIEMACHA prowadzące Akademię Sportu PROGRES, HistoryLand, Pikniki Krakowskie.

 

Załącznik: ulotka

Pokaż metkę
Osoba publikująca: PAULINA DZIKIEWICZ-ROŻNIATOWSKA
Podmiot publikujący: Portal Edukacyjny
Zobacz także
POLECAMY
POLECAMY
POLECAMY