Święto Miasta - propozycje dla szkół

Szanowni Państwo Dyrektorzy

W związku ze zbliżającym się Świętem Miasta, Wydział Edukacji przekazuje informacje programowe wraz zaproszeniem do udziału w tym wydarzeniu

Święto Miasta - propozycje dla szkół
Fot. Portal Edukacyjny

Dzień Otwarty Magistratu: Zielono mi

Termin: 4 czerwca 2017 r., godz. 10.00 – inauguracja połączona z rozdawaniem flag miejskich

Miejsce: Plac Wszystkich Świętych 3-4, scena przed budynkiem Magistratu

 

W niedzielę, 4 czerwca odbędzie się kolejna edycja Dnia Otwartego Magistratu, w tym roku organizowana pod hasłem „Zielono mi”. Święto zostanie zainaugurowane wystąpieniem Jacka Majchrowskiego, Prezydenta Miasta Krakowa. W trakcie Dnia Otwartego Magistratu będą  rozdawanie biało-błękitne flagi miejskie przygotowane specjalnie na nowo wprowadzone Święto Flagi Miasta Krakowa.

Święto Flagi Miasta Krakowa od tego roku będzie towarzyszyło Świętu Miasta Krakowa, obchodzonemu 5 czerwca na pamiątkę nadania Krakowowi przywileju lokacyjnego.  Ustanowienie święta poświęconego fladze Krakowa ma na celu przybliżenie Mieszkańcom znaczenia tego symbolu oraz budowanie lokalnej identyfikacji wokół czytelnego znaku, jednoznacznie kojarzonego z Krakowem, z tradycją i historią Miasta.

Krakowską flagę będzie można otrzymać w trakcie Dnia Otwartego Magistratu (4 czerwca), a  także 5 czerwca w dniu Święta Miasta Krakowa i Święta Flagi Miasta Krakowa. Będą wówczas rozdawane Mieszkańcom w kilku punktach przesiadkowych, a także przed Mszą św. w intencji Miasta (godz. 10.30 Bazylika Franciszkanów) oraz przed uroczystą Sesją Rady Miasta (godz. 12.00, Magistrat).

Magistrat przygotował 2500 miejskich flag oraz 5000 papierowych chorągiewek, które trafią zarówno do Mieszkańców jak i do m.in. instytucji kultury, placówek oświatowych, siedzib rad dzielnicy oraz spółek i innych instytucji miejskich. Flagom dostarczanym do placówek edukacyjnych i kulturalnych towarzyszy broszura edukacyjna o krakowskich symbolach opracowana specjalnie na tę okazję.

Ważnym elementem budowania lokalnej tożsamości i więzi Mieszkańców z kulturą, historią  i tradycją Krakowa powinna być też świadomość, że Kraków posiada własne barwy miejskie. Dlatego flagi Krakowa będą eksponowane nie tylko 5 czerwca, ale także w dni ważne dla historii i kultury Krakowa, co przyczyni się do propagowania wiedzy o dziedzictwie kulturowym miasta.

Dzień Otwarty Magistratu – edukacyjnie, artystycznie, piknikowo

W ramach Dnia Otwartego Magistratu krakowianie i turyści są zaproszeni do odwiedzenia siedziby władz miasta. Impreza ta to szereg aktywności edukacyjnych, ekologicznych, warsztatowych, piknikowych, sportowych i artystycznych. Będzie można zwiedzić z przewodnikiem budynek Magistratu, czyli Pałac Wielopolskich, który tego dnia za sprawą Zarządu Zieleni Miejskiej zamieni się w zielony punkt miasta. W trakcie dnia otwartego będzie można zapoznać się z projektami zrealizowanymi w ramach Budżetu Obywatelskiego, a także ze szczegółami tej inicjatywy na stoisku poświęconemu projektowi.  

Na scenie zlokalizowanej przed Magistratem będzie można obejrzeć przygotowane na tę okazję „Zielone Improbaje”, czyli bajki improwizowane dla dzieci i dorosłych, a także odpoczywać w specjalnie zaaranżowanej strefie relaksu, a na dziedzińcu wewnętrznym  zagrać w bule, badmintona i inne gry miejskie. Odwiedzający są także zaproszeni do udziału w warsztatach na temat miejskiego ogrodnictwa, jadalnych chwastów oraz ekologicznych - przygotowanych przez miejskie jednostki organizacyjne (MOPS) i spółki miejskie (KHK i MPO) oraz wykładach połączonych z eksperymentami. Przybliżeniem znaczenia lokalnych symboli będą między innymi warsztaty lepienia obwarzanków z masy solnej przygotowane przez powstające w Krakowie Muzeum Żywego Obwarzanka. Dla osób szukających artystycznych możliwości ekspresji zostaną przygotowane warsztaty Mały Wyspiański koordynowane przez Centrum Kultury Podgórza. Dzień Otwarty Magistratu to także Sesja Młodzieżowej Rady Miasta i finał projektu Uczeń – Obywatel - inicjatywy organizowane przez Młodzieżowy Dom Kultury im. K. I. Gałczyńskiego oraz Centrum Młodzieży im. dr. H. Jordana. Dodatkowo przez pierwszą część imprezy (od godz. 10.00 do godz. 14.00) w strefie zdrowia - na stoisku przygotowanym przez Szpital Bonifratrów - będzie można zmierzyć ciśnienie tętnicze i poziom cukru we krwi. Odbędą się także konsultacje dietetyczne i konsultacje treningowe. Dzień Otwarty Magistratu zakończy się koncertem finałowym – wystąpi Renata Przemyk z Zespołem.

Więcej informacji na stronie Magiczny Kraków pod linkiem:

http://krakow.pl/aktualnosci/210288,29,komunikat,czas_na_swietowanie__zobacz_program_dni_krakowa.html

 

Załącznik - Plakat

 

Elżbieta Kantor

Dyrektor Wydziału

Promocji i Turystyki

 

Pokaż metkę
Osoba publikująca: ELŻBIETA TROJAN
Podmiot publikujący: Portal Edukacyjny
Zobacz także
POLECAMY
POLECAMY
POLECAMY