Strona główna rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

Nowe składy Zespołów Doradczych Rodziców wybrane

17 października w Sali Obrad Rady Miasta Krakowa wybrani w nowym roku szkolnym Przewodniczący Rad Rodziców krakowskich szkół samorządowych spotkali się z Panią Katarzyną Król Zastępcą Prezydenta Miasta ds. Edukacji i Sportu oraz Dyrekcją Wydziału Edukacji Urzędu Miasta Krakowa.

Biorąc pod uwagę ścisłe zależności między jakością współpracy rodziców ze szkół, a poziomem oferowanej przez szkołę edukacji, miasto Kraków od kilku lat temat ten traktuje jako jeden z priorytetów w swoich działaniach oświatowych. Jest to również realizacja deklaracji Pana Jacka Majchrowskiego Prezydenta Miasta Krakowa dotycząca „włączenia rad rodziców do intensywniejszej współpracy przy wypracowywaniu celów i planów działań w zakresie szkolnictwa”. Uznanie roli współpracy rodziców ze szkołą, a także z miastem nigdy wcześniej nie było podniesione do takiej rangi. Prezydent lub Jego Zastępca osobiście spotykają  się co roku z Przewodniczącymi Rad Rodziców wszystkich samorządowych szkół, rodzice włączają się w procesy konsultacyjne, co przyniosło znakomite efekty w procesie wdrażania reformy oświaty w Krakowie i ustalania nowych obwodów szkolnych.

Od kilku lat w Krakowie funkcjonują Zespoły Doradcze Rodziców przy Prezydencie Miasta. Stanowią one reprezentację środowiska rodziców, obok Zespołów Doradczych Dyrektorów szkół i placówek samorządowych.

W trakcie spotkania 17 października br. dokonano wyboru przedstawicieli dwóch Zespołów Doradczych Rodziców Szkół Podstawowych oraz Szkół Ponadpodstawowych.

Obecnym  na spotkaniach Przewodniczącym Rad Rodziców przedstawiciele miasta przekazali kompendium informacji dotyczących działania Rad Rodziców w szkołach, a także dotyczących oferty projektowej i warsztatowej dla uczniów, nauczycieli i rodziców.

W dzisiejszych czasach współpraca z rodzicami  jest bardziej konieczna niż kiedykolwiek. Ani sama rodzina, ani sama szkoła nie jest w stanie przygotować młodego człowieka do dorosłego życia. Współdziałanie rodziców i szkoły jest też nieodzownym warunkiem  zapobiegania i przeciwdziałania zagrożeniom, sytuacjom kryzysowym, przemocy szkolnej. Bez takiej współpracy nie zbudujemy również  nowoczesnego społeczeństwa obywatelskiego. Dlatego zapewne uczestnicy jednej i drugiej tury spotkań z tak wielkim zainteresowaniem wysłuchali wykładu dra Macieja Pileckiego z Kliniki Psychiatrii Dzieci i Młodzieży Katedry Psychiatrii CM UJ „ Nie mów – to mnie nie dotyczy! Dopalacze w szkołach i związane z tym problemy psychiczne dzieci i młodzieży”

Pani Prezydent Król zapowiedziała, że jeszcze w tym miesiącu zaprosi na spotkanie wszystkich członków wybranych na nową kadencję Zespołów Doradczych Rodziców.

Warto wiedzieć, że do przedstawicieli tych zespołów mogą zgłaszać problemy o charakterze systemowym Przewodniczący Rad Rodziców, jak też sami rodzice. Zespoły te, jako ciało doradcze Prezydenta przekazują opinie środowiska władzom miasta. Sposoby współpracy w danym zespole czy też między zespołami doradczymi, a także sposób komunikowania się z Radami Rodziców pozostają wewnętrzną i suwerenną decyzją każdego zespołu.

Zwiastunem bardzo dobrej współpracy wydają się być autoprezentacje, jakiej w czasie tego spotkania dokonali kandydaci do Zespołów Doradczych Rodziców.

 

Wydział Edukacji

Urzędu Miasta Krakowa

pokaż metkę
Osoba publikująca: Elżbieta Trojan
Podmiot publikujący: Portal Edukacyjny
Data publikacji: 2017-10-23
Data aktualizacji: 2017-10-23
Powrót

Zobacz także

Znajdź