Strona główna rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

Znamy pierwszego laureata Stypendium Prezydenta Miasta Krakowa im. Juliusza Lea

Laureatowi i jego macierzystej szkole serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!

Michał Raźny, absolwent Zespołu Szkół Łączności w Krakowie, a dziś już student I roku na Politechnice Krakowskiej, został pierwszym laureatem Stypendium Prezydenta Miasta Krakowa im. Juliusza Lea. Wyróżnienie to odebrał 16 stycznia br.  z rąk Prezydenta Jacka Majchrowskiego w krakowskim Magistracie. – Serdecznie Panu gratuluję, otwiera Pan historyczną listę laureatów nowego stypendium im. Juliusza Lea – powiedział prezydent Krakowa.

 

Stypendium Prezydenta Miasta Krakowa im. Juliusza Lea to nowa forma wsparcia uczniów zdolnych, wprowadzona do Krakowskiego Programu Wspierania Uzdolnionych Uczniów uchwałą Rady Miasta Krakowa w zeszłym roku, na podstawie propozycji prezydenta Krakowa Jacka Majchrowskiego. Stypendium ma upamiętniać dawnego włodarza miasta, Juliusza Lea, prezydenta Krakowa w latach 1904–1918 – w zeszłym roku przypadła 155. rocznica jego urodzin.

Prezydenckie stypendium w wysokości 8537 zł brutto jest finansowane z budżetu Miasta i spółek miejskich. Będzie corocznie przyznawane jednemu uzdolnionemu uczniowi krakowskiej szkoły ponadgimnazjalnej, któremu sytuacja materialna utrudnia lub uniemożliwia kontynuację nauki w szkole wyższej. Laureata wyłania Kapituła powołana przez Prezydenta Miasta Krakowa. Kandydatów do stypendium zgłaszają dyrektorzy szkół samorządowych i niesamorządowych, po uprzednim zaopiniowaniu przez rady pedagogiczne i rady rodziców. Wniosek powinien być szczegółowo umotywowany, m.in. zawierać opis osiągnięć ucznia oraz jego sytuacji materialnej.

Pierwszy laureat stypendium, Michał Raźny, ukończył w ubiegłym roku naukę w Zespole Szkół Łączności im. Obrońców Poczty Polskiej w Krakowie. Od października jest studentem I roku informatyki na Politechnice Krakowskiej. Interesują go głównie nauki ścisłe, a zwłaszcza matematyka. W trakcie nauki w szkole ponadgimnazjalnej brał udział w konkursach matematycznych. Był laureatem VI edycji (rok szkolny 2013/2014) Ogólnopolskiego Konkursu „Zobaczyć Matematykę”, organizowanego przez Akademię Górniczo-Hutniczą w Krakowie. W kolejnych latach uzyskał tytuł finalisty VII edycji (rok szkolny 2014/2015) oraz VIII edycji (rok szkolny 2015/2016) tego konkursu. Konkurs ten wymaga od uczestników wiedzy i umiejętności znacznie wykraczających poza dziedzinę matematyki, m.in. samodzielnego przygotowania strony w języku HTML bądź PHP z użyciem grafik lub animacji. Michał Raźny chce zgłębiać swoją wiedzę i umiejętności praktyczne podczas studiów. Przyznaje, że radzi sobie świetnie m.in. dzięki temu, że uczęszczał do krakowskiego Technikum Łączności – wyniesiona stamtąd wiedza teraz bardzo mu się przydaje. Trzeba przypomnieć, że w najnowszym rankingu „Perspektyw” (2017) krakowskie technikum zajęło 2. miejsce wśród szkół technicznych w Polsce (zestawienie obejmuje 300 szkół).

 

pokaż metkę
Osoba publikująca: Paulina Dzikiewicz-Rożniatowska
Podmiot publikujący: Portal Edukacyjny
Data publikacji: 2017-01-18
Data aktualizacji: 2017-01-18
Powrót

Zobacz także

Znajdź